Evden eve Nakliyat
 
Exterior

Kamyoncular Kazandı mı ?


       Yeni yılın başında yürürlüğe giren karayolu taşımacılığı yapan nakliyat işleri yapan Lojistik firmalar , yolcu taşımacılığı yapan otobüsler ve de Evden eve Nakliyat işleri yapan bütün kamyon, otobüs ve tırları kapsayan Dijital takograf ve U-ETDS veri sistemini devreye soktu .Zatenn artan mazot ,otoban,ve deee köprü zamları artı bide feribot malum eyalet sistemi ya masraflar artması artık kamyoncunun belini bükmüştür .Aynı zamanda yeni Dijital Takograf maliyeti yaklaşık 3000 TL + K.D.V olması hasebiyle ve yeni U-ETDS sisteminin kurulması ise yıllık 888 TL+K.D.V olması artık küçük esnaf olan kamyoncunun isyan etmesi tabi doğal bir şey olsa gerek.
      Peki bu Dijital Takograf nediir neyin nesidir biraz konu açalım ; Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi, (U-ETDS) KTK ve KTY çerçevesinde ticari olarak faaliyet gösteren, A1, A2, B1, B2, D1 D2, K1, K3, C2 ve C3, L1, L2, M1, M2, N1, N2, P1, P2, R1, R2,T1 ve T2 yetki belgesi sahiplerini kapsıyor. U-ETDS ile karayolunda trafiğe çıkan ticari taşıtların taşıdıkları yolcu ve eşyaya ait olabilecek güvenlik açıklarının kapatılması, karayolunda taşınan her türlü yolcu ve yükün kayıt altına alınması, korsan (Yetki belgesiz) taşımacılığının önüne geçilmesi, elde edilen verilere istinaden sektör gelecek planlanması amaçlanıyor.
      Eşya ve Kargo taşımacılığı faaliyetinde bulunan Evden eve Nakliyat firmalar da 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle zorunlu tutulmaya başlanmıştı. Taşımaya ait bilgilerinin eşyanın kabulünden en geç 6 saat sonrasına U-ETDS sistemine işlemeleri gerekiyordu.

Kamyoncu İsyanda


       Yurdun bir çok yerinde Kamyoncuların haklı isyanı vardı.Kamyoncu esnafı, yeni yıl ile birlikte devreye giren U-ETDS uygulaması sonrasında birçok ilde ana arterlerde yolları kapatarak seslerini duyurmaya çalıştı.Hiç bir Medya Yayın organının önemsemediği sesiz bir çığlık misali gibiydi .Neyseki kamyoncuların sesini duyan biri oldu ve Kamyoncuların eylemi sonuç verdi. Yılbaşından itibaren uygulamaya giren dijital takoğraf uygulaması ve cezaları protesto için başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında yolları kapatarak protesto gösterisi yapan kamyoncular kazandı. Uygulama Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından 6 ay ertelendi

Kamyoncu Kazandı mı

Kamyoncular Şimdilik Kazandı


       Kamyoncuların Protestosu sonucu Dijital Takograf ve U-ETDS Veri sistemi bakanlık, ilgili firmaların U-ETDS sistemine ve sayısal takograf ünitelerindeki verileri göndermelerine ilişkin verileri hazırlayarak uyum sağlamaları ile veri paylaşımı yapılacak kurumların alt yapısının tamamlanması ve mağduriyetlerin önüne geçilmesi için 6 ay daha süre verilmesini kararlaştırıldı. Dijital takograf takılmaması durumunda 30 Haziran 2020 tarihine kadar ceza verilmeyecek. Bu bir zafer yada kazanım değildir tamamen zorbalıktır.Kamyoncu esnafı yıllardır K yetki belgeri(K1, K3 vb...) Src belgeleri ,ODY belgesi ,Dijital Sürücü belgeleri ,Psikoteknik yeterlilik belgesi ve son olarak Dijital Takografın yanı sıra U-ETDS veri sistemi ile artık Nakliyat sektörü uçurumun ucundadır adeta . Nakliyat sektörü ülkenin tarımdan sonra gelen en önemli faaliyet elemanlarındandır .Türkiye olarak Lojistik unsuru olan Nakliyat konusunda bu mesleği kalkındırmak ve çözüm bulma konusunda çok başarısız olduk
Nakliyecilerin ve Evden eve Nakliyecilerin sesini duyurması gereken bir çok Kamu ve Sivil Toplum ve Dernekleri olan ; Türkiye Nakliyeciler Derneği başkanı ,Türkiye Şöforler ve Otomobilciler Federasyon Başkanı ,İSTEND ve en başta olan Ulaştırma Bakanlığı Nakliyecilerin ve Kamyoncuların derdine çare araması gerektiğini düşünüyorum gerek soyal medya gerek se Medya yayın organlarıyla protesto etmeksizin masada iş bitirmesi gerektiğini savunmaktayım.


Kamyoncunun sessiz çığlığı .

Kadıköy Evden eve Nakliyat

   Kadıköy Evden eve Nakliyatta Asansörlü Taşımacılık

Ataşehir Evden eve Nakliyat

   Ataşehir Evden eve Nakliyatta Asansörlü Taşımacılık

Florya Evden eve Nakliyat

   Florya Evden eve Nakliyatta Asansörlü Taşımacılık
Bostancı Evden eve Nakliyat

Bostancı Evden eve Nakliyat

   Bostancı Evden eve Nakliyatta Asansörlü Taşımacılık

Adalar Evden eve Nakliyat

   Adalar Evden eve Nakliyatta Asansörlü Taşımacılık
Etiler Evden eve Nakliyat

Etiler Evden eve Nakliyat

   Etiler Evden eve Nakliyatta Asansörlü Taşımacılık

Kurumsal Evden eve Nakliyat

   Evden eve Nakliytatta Profesyonel Taşımacılık hizmeti sunar